Prace magisterskie – kryteria i standardy
Prace magisterskie mają określone wymogi, które należy spełnić, by promotor zaakceptował pracę i dopuścił studenta do obrony. Każdy uniwersytet i uczelnia w Polsce ma swoje wewnętrzne zasady pisania prac magisterskich, one wszystkie natomiast muszą opierać się na sformalizowanej strukturze.
Ogólnie rzecz biorąc, prace magisterskie powinny ukazywać wiedzę autora z zakresu programowego wybranego kierunku studiów. Powinny one zbadać umiejętności studenta zarówno w posługiwaniu się zdobytą wiedzą, jak i w tworzeniu nowej. Prace magisterskie powinny także zawierać przegląd literatury przedmiotu oraz zawierać część o charakterze poznawczym lub użytkowym. Jak wszystkie prace dyplomowe, prace magisterskie muszą być opracowywane pod kierunkiem nauczyciela akademickiego, zwanego promotorem pracy.
Prace magisterskie nie mogą zawierać oczywiście plagiatu, cały tekst musi być ujęty słowami autora, dopuszcza się użycie cytatów, lecz w niewielkim zakresie, odpowiednio oznaczonych w tekście. Przypisy w pracy są w kilku możliwych wariantach, najbardziej powszechnym są przypisy dolne, tworzone przez odwołanie w tekście pracy. Znany jest także styl Harvardzki, używany najczęściej w pracach w języku angielskim.
Praca magisterskie. Czy ich pisanie gwarantuje sukces zawodowy.
Prace magisterskie w Polsce są obecnie obowiązkowe. Napisanie wysokiej jakości pracy dyplomowej nie jest gwarancją osiągnięcia zawodowego sukcesu. Za przykład może posłużyć twórca sukcesu Microsoftu – Bill Gates. Nie skończył on studiów informatycznych. Informatyki nauczył się własnoręcznie, z książek. Innym przykładem jest kreator potęgi firmy Apple – Steve Jobs.
Parę refleksji o pracach magisterskich i karierach.
Również nie ukończył on żadnych studiów, co nie przeszkodziło mu, w osiągnięciu fenomenalnego sukcesu. Apple to obecnie najlepiej wyceniana firma świata. Przykłady fenomenalnych karier, bez studiów, również można znaleźć na polskim podwórku. Roman Karkosik to jeden z najbogatszych ludzi w Polsce. Jest to również największy, polski inwestor. Również nie ukończył on studiów. Studia mogą rozwinąć Ciebie intelektualnie, ale niczego Tobie nie gwarantują. Taka jest ogólnie prawda. Obecnie żyjemy w dobie internetowej rewolucji.
Edukacja może odbywać się przez Internet. Stare powiedzenie: “czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał” obecnie straciło na znaczeniu. Uczyć się możesz łatwo i przyjemnie, np. kiedy chcesz zostać programistą. Informatyka to dziedzina, w której zarobki są wysokie, a popyt na informatyków jest duży i będzie się zwiększał. Dynamicznie rozwijająca się technologia Blockchain, będzie tylko potęgować to zjawisko.
Zaprzyjaźniony serwis internetowy:
Pisanie prac magisterskich – Germanistyka